❤️ Doprava 🚗 zdarma u objednávek nad 1888 Kč. ❤️ Ke každému 🛒 dodáváme kupon na 10% slevu. ❤️
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte nám.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 888 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
And the winner is... TOP 5 roku 2021
Taky vás zajímá jaké byly u nás hity roku 2021? V první pětce se umístilo i malé polystyrenové letadlo, které v ČR nabízíme jen my, a taky dva originá... číst celé
Znám roční období - zábavná hra pro nejmenší
Maminka Hanka vyzkoušela se svými dvěma syny hru Znám roční období, kterou nabízíme v ČR jen my. Jsme rádi, že nám potvrdila vysokou kvalitu hračky - ... číst celé
Jak jsme objeviili retro hračky Marca Vidala
Před pár lety jsme na našich cestách por Bretani pravidelně naráželi na úžasné hračky Marca Vidala - většinou v takřka miniaturním balení, akorát tak ... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Newsletter zasíláme jednou za měsíc a informujeme vás v něm o našich novinkách, vyhlašujeme různé soutěže a vždy sdílíme i slevový kupón. Často taky umožňujeme objednávku zboží přímo na vaše přání.

Z odběru newsletteru se můžete kdykoli odhlásit.

doprava zdarma

  1. Hračky odjinud
  2. Blog
  3. Pravidla her
  4. Jak se hraje pexeso
29.12.2020
Pravidla her

Jak se hraje pexeso

Jak se v našich krajích objevil termín "pexeso" je obecně známo: jde o odkaz na televizní soutěž "Pekelně se soustřeď" - tedy zkráceně PekSeSo (více se dočtete třeba ZDE). To, čemu my říkáme "pexeso" je ve světě známo spíše jako "memory game" případně "concentration game", tedy hra na procvičení paměti či vyžadující soustředěnost.

Základní pravidla hry jsou prostá - všechny kartičky se na stůl položí rubem nahoru a hráči se střídají v otáčení dvojic kartiček. Pokud jsou kartičky totožné (nebo k sobě patří z jiných důvodů), vezmou si je, a hrají znovu. Pokud kartičky totožné nejsou, počkají, až si je prohlédnou všichni hráči, otočí je zpět rubovou stranou nahoru, a hraje další hráč. Kdo má na konci hry více párů, vyhrává hru.

Jistou variací je hra společně s kostkou - před svým hodem každý hráč hodí kostkou, a otočí tolik kartiček, kolik padlo puntíků na kostce. Když mu padne jednička, musí se vzdát tahu.

Ovšem s kartičkami se dá hrát mnoho dalších her! S těmi nejmenšími můžete kartičky jen přiřazovat - páry rozdělíte, jednu polovinu rozložíte lícem nahoru na stůl, z druhé uděláte paklík, otočený rubem nahoru. Pak vytáhnete jednu kartu z paklíčku, a dítě musí mezi vyloženými kartami najít identickou.

Pexeso se dá taky hrát v párech - vždy jeden z páru otočí jednu kartičku, a druhý otočí druhou.

Známe ovšem i pexesa, kde hledáte trojici (to je někdy nazývané pexetrio) nebo i čtveřici kartiček, které k sobě patří. U nás najdete třeba TOTO pexeso, kde 4 kartičky dohromady tvoří jednu optickou iluzi. Pexesa se dají i dokreslovat, jako třeba toto Maxi pexeso, mohou být použité i jako puzzle, nebo podle kartiček můžete vykládat pohádky.

O hře existují i vědecké články, které se snaží analyzovat herní situaci, a nastiňovat různé strategie vedoucí k vítězství, přičemž je nejvíce zajímá hra dvou hráčů, kdy jeden může těžit z chyb druhého. Obecně platí, že pokud si nejsem jistá, že znám pozici dvou k sobě pasujících karet na stole, je vždycky výhodnější otočit novou kartu a nikoli tu, kterou již někdo otočil, a o níž vím, co na ní je.

Všechny naše pexesa najdete TADY. Máme jich na čtyři desítky!

Sdílejte příspěvek s přáteli